Karate az egyik legjobb egészség megóvó rendszer. Mint kondicionáló testmozgás, nagyfokú hajlékonyságot, gyorsan mobilizálható erőt alakít ki. A testi és szellemi erőnlét megszerzésének és megőrzésének kiváló eszköze. Jellegzetes, sokrétű gyakorlatanyaga dinamikus izommunkát követel, növeli a mozgékonyságot, fejleszti a mozgáskoordinációt. Korra és nemre való tekintet nélkül milliók űzik szabadban és teremben, társakkal, vagy egyedül. Japánban az általános iskoláktól az egyetemekig a testnevelés szerves része.
A karate kitartó gyakorlása kedvező hatással van fizikai és szellemi teljesítményünkre. Az edzéseken végzett mozgásformák az élet számos fontos területén hasznosnak bizonyulnak és hozzájárulnak a kiegyensúlyozott testi és lelki egészség megőrzéséhez.
A karate gyakorlása jótékony hatással van több létfontosságú szervünk működésére, hatással van. Megfelelő edzéssel minden szervrendszerben emelkedik a pozitív jótékony élettani hatás.
A küzdősportokban, így a karatéban is nagy jelentősége van a test és helyzetérzékelésnek, a gyors reagáló képességnek, a kifogástalan reflex kapcsolatoknak. A magas sportági mester szintű technikai tudás pedig csak komplex technikai, taktikai edzéseken keresztül mehet végbe. Ennek megfelelő szintű élettanilag tervezhető beállítása átgondolt részletes megtervezése nem könnyű de megoldható feladat a ma edzői számára.
Karate kedvező hatásai…
… a fizikumra
Izomrendszer
Kiváló aerob és állóképességet ad.
Szív és érrendszer
Nő a szervek vérellátása, javul az oxigénfelvétel.
Izületek
Nő a hajlékonyság és az izületek mozgásterjedelme.
Idegrendszer
Javul a mozgáskoordináció, csökken a reakcióidő.
… és a szellemi fejlődésre.
Tanulási nehezségek
Diszlexiás, diszgráfiás gyerekeknél segít a megfelelő idegpályák kiépülésében.
Testtudat fejlődése
Létrehozza a helyes testséma kialakítását.
Koncentráció
Az edzések hatására javul az öszpontosító képessség.
Önfegyelem
Kialakul az önkontrol, a cselekedetek feletti mentális önfegyelem.